Skip to main content

Stowarzyszenie

Kontakt

Ostrzeszowskie Stowarzyszenie Sportowe Piast

adres: 63-500 Ostrzeszów ul. Przemysłowa 7

mail: info@piast-ostrzeszow.pl

KRS: 0000227037

O nas

Ostrzeszowskie Stowarzyszenie Sportowe PIAST powstało w 2005 roku. Skupia wokół siebie osoby uprawiające amatorsko tenis ziemny oraz badminton. Celem głównym naszego stowarzyszenia jest popularyzacja tenisa ziemnego i badmintona wśród mieszkańców ziemi ostrzeszowskiej oraz upowszechnianie sportu i rekreacji ruchowej wśród dzieci i młodzieży. Organizujemy wiele wydarzeń i turniejów zarówno tenisowych jaki i badmintonowych. Dla dzieci prowadzimy darmowe zajęcia, w sezonie letnim tenisowe, a w sezonie zimowym badmintonowe.

Infrastruktura kompleksu sportowego naszego stowarzyszenia składa się z 4 kortów tenisowych w tym 2 oświetlonych o nawierzchni z mączki ceglanej. Korty posiadają dostęp do pomieszczeń sanitarno-szatniowych. Oprócz kortów tenisa ziemnego znajduje się tu hala wraz z zapleczem sanitarnym do uprawiania badmintona, tenisa stołowego i zajęć fitness z przynależną częścią widowni z miejscami siedzącymi.

Regulamin obiektów

1. Korzystający z kortów tenisowych i hali sportowej użytkownik oświadcza, że nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu, w szczególności tenisa ziemnego i badmintona. Administrator nie ponosi odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu wynikający z uprawiania sportu na obiektach OSS Piast.

2. Decyzję o dopuszczeniu Użytkownika do gry na korcie i hali podejmuje każdorazowo Zarządzający.

3. Użytkownicy kortu tenisowego oraz hali sportowej zobligowani są do:

a) gry w stroju sportowym oraz w obuwiu o rzeźbie podeszwy przystosowanej dla kortu tenisowego, a na terenie hali do nawierzchni hali sportowej  

b) stosowania się do poleceń, uwag lub wytycznych administratora obiektu,

c) zachowania czystości i porządku,

d) niezwłocznego opuszczenia kortu tenisowego i hali sportowej po wykorzystaniu zarezerwowanego czasu gry,

e) zasiatkowania kortu po skończonej grze,

f) bezzwłocznego poinformowania administratora obiektu o wszelkich usterkach, uszkodzeniach sprzętu lub innych nieprawidłowościach.

4. Użytkownikom kortu tenisowego i hali sportowej zabrania się:

a) niszczenia bądź przestawiania sprzętu, urządzeń i wyposażenia obiektu,

b) wnoszenia i spożywania na terenie kortów ziemnych lub hali sportowej napojów alkoholowych oraz palenia tytoniu,

c) zażywania narkotyków oraz wszelkich substancji odurzających i psychotropowych,

d) przebywania na terenie obiektu w stanie po spożyciu alkoholu, narkotyków, substancji odurzających i psychotropowych,

e) wchodzenia i przebywania na terenie obiektu ze zwierzętami,

f) używania wulgaryzmów oraz słów powszechnie uznawanych za obelżywe

5. Wejście na kort tenisowy lub halę sportową odbywa się na podstawie opłaty uiszczonej u administratora obiektu lub na podstawie umowy wynajmu kortu tenisowego ze stałą rezerwacją na sezon zawartej z jednostką.

6. Opłatę za określony czas korzystania z kortu tenisowego lub hali sportowej należy uiścić w całości przed wejściem na kort tenisowy u administratora obiektu lub zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie rozgrywek w aplikacji tenis4u.

7. Czas korzystania z kortów obejmuje: wejście na kort, efektywny czas gry, zasiatkowanie kortu tenisowego przez Użytkownika po skończonej grze, zejście z kortu tenisowego. Czas korzystania z hali sportowej obejmuje: przygotowania hali do rozgrywki, efektywny czas gry, uporządkowanie hali, zejście z parkietu gry.

8. Użytkownik – instruktor gry, organizuje zajęcia na własny rachunek oraz na własną odpowiedzialność; użytkownik taki ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób biorących udział w zajęciach oraz zobowiązany jest do zapewnienia we własnym zakresie opieki medycznej. Administrator obiektu nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone uczestnikom w toku zajęć.

9. Administrator obiektu zastrzega sobie prawo do odwołania rezerwacji w każdym czasie, jeśli konieczność taka uzasadniona jest stanem technicznym obiektu, awarią, przerwami w dostawie mediów lub okolicznościami, za które administrator obiektu nie ponosi odpowiedzialności.

10. Administrator obiektu zastrzega sobie prawo do odwołania rezerwacji z powodu organizacji turniejów tenisowych i imprez sportowych, a także w razie konieczności wykonania czynności konserwacyjnych i porządkowych.

11. Zabrania się dotykania przez Korzystających wszelkich urządzeń elektrycznych będących wyposażeniem kortów (skrzynek elektrycznych z włącznikami świateł itp.). W przypadku potrzeby zapalenia świateł Korzystający jest zobowiązany do wezwania obsługi kortu.

12. Administrator obiektu nie ponosi odpowiedzialności za utratę, uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy wniesionych na teren obiektu oraz za rzeczy pozostawione przez Użytkowników.

13. Administrator obiektu nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i zdarzenia wywołujące szkodę – zaistniałe w toku korzystania przez użytkowników z kortu tenisowego lub hali sportowej, a w szczególności spowodowane nieprzestrzeganiem postanowień niniejszego Regulaminu.

14. Administrator nie odpowiada za stan zdrowia uczestników. Każdy uczestnik decydując się na wynajęcie kortu lub hali sportowej zaświadcza jednoznacznie, że nie ma przeciwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu na obiekcie. W przypadku kontuzji poniesionych na obiekcie lub innych skutków zdrowotnych nie będzie użytkownik rościł do administratora żadnych pretensji cywilno-prawnych.

14. Użytkownicy kortu tenisowego i hali sportowej odpowiadają na zasadach ogólnych za wszelkie szkody wyrządzone ich działaniem lub zaniechaniem.

Statut stowarzyszenia

Statut Ostrzeszowskiego  Stowarzyszenia Sportowego „PIAST” z siedzibą w Ostrzeszowie przy ul. Przemysłowej 7

Tekst jednolity uchwalony na Walnym Zgromadzeniu Członków w dniu 2.01.2006r.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1.

Ostrzeszowskie Stowarzyszenie Sportowe PIAST zwane dalej Stowarzyszeniem posiada osobowość prawną. Czas trwania stowarzyszenia nie jest ograniczony.

§ 2.

 Terenem działania Stowarzyszenia jest województwo Wielkopolskie, zaś siedziba władz mieści się w Ostrzeszowie przy ul. Przemysłowej 7.

§ 3.

 Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.

§ 4.

Rozdział II

 Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.

Cele i sposoby działania

§ 5.

 Celem Stowarzyszenia jest:

  1. rozwój i popularyzacja sportów rekreacyjnych takich jak:  tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, bilard, squash, kręgle  itp. wśród mieszkańców ziemi ostrzeszowskiej;
  2. upowszechnianie i rozwijanie sportu i rekreacji ruchowej oraz stwarzanie dogodnych warunków materialnych w tym zakresie;
  3. organizowanie finansowania budowy i remontów obiektów sportowych
  4. administrowanie i nadzór nad obiektami sportowymi
  5. współudział w wychowywaniu młodzieży na zdrowych, wszechstronnie rozwiniętych, aktywnych i oddanych Rzeczypospolitej Polskiej obywateli;
  6. organizowanie i propagowanie kultury fizycznej w zakładach pracy i instytucjach położonych na terenie działania Stowarzyszenia;
  7. zapewnienie możliwości udziału w turniejach i rozgrywkach sportowych;
  8. pozyskiwanie funduszy finansowych na pokrycie kosztów działalności statutowej poprzez  prowadzenie odpłatnej działalności w zakresie:
  9. wynajmu i dzierżawy pomieszczeń i obiektów
  10. sprzedaży biletów wstępu do obiektów sportowych
  11. wypożyczania sprzętu sportowego
  12. sprzedaży powierzchni reklamowej
  13. szkolenia młodzieży
  14. organizacji imprez sportowych i integracyjnych
  15. sprzedaży przedmiotów darowizny

§ 6.

 Dla osiągnięcia swego celu  Stowarzyszenie  stosuje następujące sposoby działania:

  1. prowadzi prace wychowawcze wśród swoich członków w duchu patriotyzmu dla RP;
  2. zarządza posiadanymi urządzeniami i obiektami sportowymi;
  3. prowadzi działalność w zakresie budownictwa, remontów i konserwacji urządzeń sportowych;
  4. prowadzi działalność gospodarczą, służącą realizacji celów statutowych;
  5. organizuje turnieje oraz imprezy sportowe i rekreacyjne dla swoich członków oraz mieszkańców, jak również bierze udział w imprezach organizowanych przez państwowe władze kultury fizycznej oraz inne organizacje sportowe;
  6. organizuje szkolenia sportowe i stwarza warunki swoim członkom podnoszenia ich poziomu sportowego;
  7. organizuje obozy i zgrupowania dla członków, prezentujących najwyższy poziom sportowy;
  8. propaguje i ułatwia uprawianie sportu i rekreacji ruchowej oraz zdobywanie odznak sprawności fizycznej, udzielając instruktażu i poradnictwa w tym zakresie;
  9. prowadzi działalność wydawniczą, promocyjną i reklamową;
  10. współdziała z właściwymi instytucjami i organizacjami w zakresie prowadzonej działalności sportowej i rekreacyjnej;
  11. podejmuje inne przedsięwzięcia zgodnie z prawem w ramach działalności statutowej, jakie okażą się celowe dla rozwoju Stowarzyszenia i jego członków.

§ 7.

Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, na ogólnych zasadach, określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów Statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Rozdział III

Członkowie, ich prawa i obowiązki

§ 8.

1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.

2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.

§ 9.

 Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:

1) członków zwyczajnych,

2) członków wspierających.

§ 10.

  1. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych.
  2. Członkiem wspierającym może być osoba prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
  3. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd, na podstawie pisemnej deklaracji.

§ 11.

 1. Członek zwyczajny ma prawo do:

  1. czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
  2. zgłaszania opinii i wniosków pod adresem władz Stowarzyszenia,
  3. zaskarżania do Walnego Zebrania Członków uchwały Zarządu Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków,

2. Członek zwyczajny obowiązany jest do:

  1. przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
  2. regularnego opłacania składek i innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,

§ 12.

1. Członek wspierający, z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, posiada prawa określone w § 11 ust. 1 pkt statutu.

2. Członek wspierający ma prawo brać udział – z głosem doradczym – w statutowych władzach Stowarzyszenia.

 3. Członek wspierający jest zobowiązany do:

  1. uiszczania obowiązkowych składek,
  2. obowiązkowego uczestnictwa w Walnym Zebraniu Członków.

§ 13.

 1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:

  1. dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań odnośnie Stowarzyszenia,
  2. śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
  3. skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający 3 miesięcy,

2. W przypadku określonym w ust. 1 pkt statutu orzeka Zarząd podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia.

3. Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały.

4. Do osób, którym odmówiono prawa członkostwa stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 3.

Rozdział IV

Organy Stowarzyszenia

§ 14.

1. Władzami Stowarzyszenia są:

1) Walne Zebranie Członków,

2) Zarząd,

3) Komisja Rewizyjna,

§ 15.

  1. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia trwa 3 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów obecnych członków Walnego Zebrania Członków.
  2. Uchwały Zarządu Stowarzyszenia, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum)..
  3. Uchwały Komisji Rewizyjnej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów. Na podstawie uchwały pełnego składu Komisja Rewizyjna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.

§ 16.

W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniany poprzez przeprowadzenie wyborów na nieobsadzone stanowisko. Kooptacja nowego członka Władz dokonywana jest decyzją Walnego Zebrania Członków.

Walne Zebranie Członków

§ 17.

1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.

2. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:

1) z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,

2) z głosem doradczym – członkowie wspierający.

§ 18.

  1. Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
  2. Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków zwołuje się raz w roku, w terminie do 30 czerwca
  3. Walne Zebranie Członków obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
  4. Obradami Walnego Zebrania kieruje Przewodniczący.
  5. Przewodniczący Walnego Zebrania wybierany jest w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością obecnych członków  spośród członków Stowarzyszenia, nie wchodzących w skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  6. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje w szczególnie uzasadnionych przypadkach:

1) Zarząd,

2) Komisja Rewizyjna,

3) 10 członków Stowarzyszenia.

  • O miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14  dni przed terminem zebrania.
  • Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków.

§ 19.

 Do kompetencji Walnego Zebrania w szczególności należy:

1) uchwalenie statutu i jego zmian,

2) uchwalanie regulaminów władz Stowarzyszenia,

3) wybór i odwoływanie członków władz Stowarzyszenia,

4) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,

5) ustalanie wysokości składek członkowskich,

  • podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,

Zarząd

§ 20.

  1.  Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
  2. Zarząd składa się z 3 do 6 członków, w tym Prezesa Zarządu, dwóch Zastępców i członków. Podział funkcji dokonywany jest decyzją Zarządu.
  3. Osobami uprawnionymi do reprezentowania Zarządu jest 2 członków zarządu.
  4. Zasady działania Zarządu ustala regulamin uchwalony przez Zarząd.

§ 21.

 Do zakresu działania Zarządu należy:

1) realizacja uchwał Walnego Zebrania Członków,

2) ustalanie budżetu Stowarzyszenia,

3) sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,

4) podejmowanie decyzji w sprawie nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego,

5) zwoływanie Walnego Zebrania Członków,

6) podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania i wykluczania członków,

7) składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków,

8) uchwalanie regulaminów przewidzianych w statucie,

Komisja Rewizyjna

§ 22.

  1. Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków w tym Przewodniczącego Komisji.

§ 23.

 Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:

  1. kontrolowanie działalności Stowarzyszenia,
  2. występowanie do Zarządu z wnioskami, wynikającymi z przeprowadzonych kontroli,
  3. prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu,
  4. zwołanie Walnego Zebrania Członków, w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym statutem,
  5. składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium władzom Stowarzyszenia,
  6. składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków,

§ 24.

  1. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
  2. Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez siebie regulaminu.

§ 25.

W przypadkach określonych w § 23 pkt 4 Walne Zebranie Członków winno być zwołane w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty zgłoszenia żądania, a posiedzenie Zarządu nie później niż w terminie 14 dni od daty zgłoszenia żądania.

Rozdział V

Majątek i fundusze

§ 26.

 Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

§ 27.

  1. Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:

1) składki członkowskie,

2) darowizny, zapisy i spadki, dotacje

3) wpływy z działalności statutowej Stowarzyszenia (dochodów z własnej działalności, dochody z majątku Stowarzyszenia)

  • Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca I kwartału każdego roku. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki, wg zasad określonych przez Zarząd, w ciągu 3 tygodni od otrzymania powiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia. Wysokość składek określa Zarząd w uchwalonym przez siebie regulaminie.
  • Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 28.

Dla ważności oświadczenia woli, jak również wszelkich pism w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu.

Rozdział VI

Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia

§ 29.

  1. Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
  2. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
  3. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w statucie, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami).

Zarząd i Dyrekcja

ZARZĄDDYREKCJA
Adam Dziergwa – Prezes Zarządu

Grzegorz Banasiak – Z-ca Prezesa Zarządu


Zbigniew Warszewski – Z-ca Prezesa Zarządu


Jarosław Adamski – Członek Zarządu

Mariusz Kałużny – Dyrektor ds. Sportowych OSS „Piast”








Historia

Ostrzeszowskie Stowarzyszenie Sportowe PIAST zostało oficjalnie zarejestrowane 24 stycznia 2005 r. W tym samym roku dzięki osobistemu zaangażowaniu członków Stowarzyszenia powstał kompleks 4 kortów tenisowych w okolicach ulic Sportowa i Łąkowa, na byłym boisku piłkarskim niegdysiejszego Klubu Sportowego „Piast”. Obiekt stał się wizytówką miasta, i równocześnie zaczął służyć licznemu i ciągle powiększającemu się gronie ostrzeszowskich tenisistów do uprawiania tej szlachetnej dyscypliny sportu. Korty były pierwszym etapem realizacji kompleksu sportowego, w którym, oprócz tenisa ziemnego, obecnie znajdują się pomieszczenia do uprawiania badmintona, tenisa stołowego oraz zajęć fitness w sali sportowej przy kortach która została wyremontowana przez miasto i prywatnych inwestorów, dzięki staraniom członków stowarzyszenia.

Obiekty przy ulicy Sportowej od dawien dawna związane były i są ze sportem. Przed wojną mieściła się tu siedziba Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ, a po wojnie obiekty dla wielu ostrzeszowian związane były nierozłącznie z takimi dyscyplinami sportu jak tenis stołowy, siatkówka, gimnastyka itp. Stowarzyszenie nasze więc kontynuuje prace i działanie naszych przodków na niwie sportu i cały czas mamy nadzieje, że dla ostrzeszowskiej młodzieży i innych mieszkańców jest miejscem spotkań i rozwijania pasji sportowych.